VECIS VAI VĪRIETIS? KO NOZĪMĒ BŪT VĪRIETIM.


Mūsdienās Rietumu pasaules publiskajā telpā diezgan bieži un dažādos veidos tiek runāts par vīrieša identitāti un par to, ko sabiedrība no vīrieša sagaida. Taču, šis diskurss mēdz būt visai vienveidīgs, proti parasti tiek runāts par to, kādam vīrietim nevajadzētu būt. Vīrietis nedrīkst būt mačo, viņš nedrīkst uzvesties vai runāt vardarbīgi, viņš nedrīkst darīt pāri sievietei, bērnam un dzīvniekiem. Viņš pavisam noteikti nedrīkst pelnīt vairāk kā sieviete, un ja nu tomēr tā ir noticis, tad ir jāiedarbina visu veidu sociālās programmas lai šo milzīgo netaisnību pārtrauktu. Vīrietis mūsdienās nedrīkst būt vecis, bet kādam tad viņam būt?

Pašķirstam glancētos sieviešu auditorijai domātos žurnālus. Viņam jābūt stipram, maigam, gudram, gādīgam, labam tēvam, sievieti izprotošam, izdarīgam, labi pelnošam utt. Pats galvenais, vīrietim ir jājūt un jāizjūt visvisādas lietas un procesi. Tiek sagaidīts, ka vīrietis sajutīs visu, sākot no kosmiskajām vibrācijām līdz savas partneres iespējamajām garastāvokļa maiņām. Citiem vārdiem, vīrietim ir jābūt supercilvēkam. Taču, vai tas vairs ir vīrietis? Varbūt drīzāk tāds Stapfordas Kens? Viens no galvenajiem, nereti noklusētajiem jautājumiem patiesībā ir ko vīrietis domā un sajūt attiecībā pret sevi un savu lomu šajā dzīvē.

Plašāk par šo tēmu seminārā PAR SEVI UN PAR PRETĒJO: Identitātes dziedināšana sievietei, vīrietim, pārim (septembris 2017).