Kad Tu pazaudē savas robežas, Tu pazaudē sevi…Kā atgūt savu teritoriju un savas teritorijas robežas atklāt arī citiem?

Personības robežu jēdzienu psiholoģijā ieviesis Z. Freids un mūsdienās tas ir plaši pielietots dažādās nozarēs, kuras pēta cilvēku attiecības. Personības robežas ir svarīga līnija, kas palīdz cilvēkam saprast kur beidzas viņš un kur sākas cits cilvēks.

Robežas palīdz atdalīt sevi no citiem un būt veiksmīgam un mierīgam savā drošajā teritorijā. Veiksme bieži vien ir atkarīga no cilvēka veselām robežām. Piemēram, kāds talantīgs cilvēks, kas uzaudzis bērnu namā un saņēmis informāciju, ka Tev nekas nevar būt savs, var daudzus gadus pavadīt strādājot, lietojot savus talantus, pelnot ar tiem naudu, bet nopelnīto atdodot vai sadalot citiem. Tieši tā, kā to mācīja bērnu namā. Vai šis cilvēks būs veiksmīgs? Viņam apkārt būs daudzi, kas iedzīvojas no viņa traģiskā likteņa. Šis ir tikai viens stāsts, bet šādi var būt daudzi, ar dažādu saturu. Vardarbība ģimenē, atkarība, līdzatkarība – visās šajās neirozēs, kas veido traģiskus dzīves stāstus, ļoti svarīgu lomu “spēlē” robežas, kurās ir “caurumi”. Cilvēkam nav skaidras apziņas, kas ir viņš, kas pieder viņam un kur sākas cits cilvēks un otra cilvēka teritorija.

Vai cits piemērs. Kāda sieviete, stāsta par to, ka viņa jūt neredzamu sienu, kas ir izveidojusies starp viņu un viņas dēlu. Viņa gribētu satikties ar savu dēlu emocionāli dziļāk, parunāt ar viņu, bet neizdodas. Viņš ir noslēdzies, paslēpies aiz šīs neredzamās sienas. Šeit runa ir par pārāk biezām robežām, kas cilvēku emocionāli izolē no citiem. Cilvēks izvairās just sāpīgas jūtas.

Vai robežas var ārstēt?

Tās ir svarīgi ārstēt. Tās ir svarīgi atjaunot. Kad māja, kurai ir sabrukusi sēta, iegūst jaunu sētu, tā iegūst arī pavisam citu izskatu. Tiek atjaunotas robežas.

Personības robežas ir svarīgi izprast arī profesionālo attiecību kontekstā, ja darbs saistīts ar cilvēkiem.

Ja speciālists neizprot savas personības robežas, nemāk par tām runāt savstarpējās attiecībās, viņš savā profesionālajā dzīvē darīs sev pāri, gribēs “glābt” citus tā vietā, lai sniegtu ticības piepildītu profesionālu atbalstu. Šādi cilvēki pakļauj sevi izdegšanai. Labs profesionālis ļoti skaidri izprot – kur beidzas viņa profesionālā teritorija.

Labs profesionālis:

  • Ciena savu laiku un liek citiem cienīt savu laika teritoriju;
  • Saprot kurā vietā beidzās viņa profesionālā kompetence un kur sākas cita speciālista kompetence;
  • Saprot kādas problēmas viņš kā speciālists drīkst risināt, kādas nē;
  • Apzinās sava darba cenu un prot paprasīt atbilstošu samaksu par profesionālo pakalpojumu ko sniedz;
  • Prot runāt ar klientu par savām robežām, kuras klienti nereti grib pārkāpt;
  • Jūt sevi. Prot apstāties, kad paša dvēsele, ķermenis vai gars to prasa;
  • Izprot specifiskas ētiskas robežas, attiecībās ar citiem darba kolēģiem.

Kā palīdzēt sev, ielikt robežu, piemēram ja klients vai pacients negrib atstāt kabinetu, kad tava sesija jau beigusies? Vai cilvēks, kuru Tu ārstē nepārtraukti kavē tikšanos…Kā runāt par naudu konsultatīvās prakses ietvaros …Šie ir jautājumi ar kuriem satiekas profesionālis, strādājot ar citiem cilvēkiem. Kā runāt par robežām, kā dot signālu otram, ka tādas tev kā speciālistam ir?