BRĪVĀ SPĒLE ĀRĀ


Vasara – Latvijas skaistākais gadalaiks, bērnam ir īstais brīdis atpūsties no mācībām un caur brīvo radošo darbību patstāvīgi atklāt dabas un apkārtējās pasaules bagātību. Kā pārliecināties, ka vide, kurā bērns pavada vasaras brīvlaiku, ir pietiekami interesanta un attīstoša, lai palīdzētu bērnam izaugt par radošu un iniciatīvas bagātu personību?

Tradicionālie un brīvi pieejamie spēļu laukumiņi bērniem piedāvā ļoti vienveidīgas aktivitātes: slidkalniņus, šūpoles, rāpšanās stieņus, kas neapšaubāmi kādu laiku sagādā prieku, bet bērni ātri sāk garlaikot. Vienveidīgi spēļu laukumiņi nenodrošina iespēju kaut ko mainīt, kombinēt, eksperimentēt un spēlēties radoši. Tāpat, vairāki pētījumi norāda uz to, ka tradicionālie spēļu laukumiņi veicina bērnu savstarpējo konkurenci nevis sadarbību.

Kā nodrošināt bērnam patiesi lietderīgu brīvā laika pavadīšanu vasarā un kas būtu vajadzīgs bērnam spēlējoties ārā?


 • Smiltis un ūdens

  Ar smiltīm un ūdeni bērni var brīvi eksperimentēt ar dažādu veidu maisījumiem, laistīties, maisīt, būvēt.

 • Augi, krūmi, koki

  Augi, krūmi ar kuriem bērns var atrasties brīvā mijiedarbībā, tos pētot, pieskaroties, vērojot kā tie augot mainās. Tas attīsta bērnā saikni ar dabu un līdz ar to iekšējo saskaņu. Koki, kur rāpties, piedzīvot izaicinājumus, skatīties uz apkārtni no dažādiem augstumiem, noticēt sev ka es varu, pārvarēt savas bailes.

 • Skaņu siena

  eksperimentēt ar skaņu, vēju. Iespēja pašam eksperimentēt ar skaņu, vēju, radīt dažādas skaņas – klusāk, skaļāk. Skaņu sienas var veidot no dažādiem objektiem, priekšmetiem, kuriem pieskaroties rodas skaņa: metāla katlu vāki, trubas, vēja zvani.

 • Vide

  Vietas, kur bērns var paslēpties pabūt ar sevi vai spēlēties ar citiem, kurās var ierāpties, uzkāpt, palīst apakšā, paskatīties uz ierasto apkārtni no cita skatu punkta.

Ko dod šāda brīvā spēle?

Tā attīsta bērnā radošumu, palīdz izpaust savu iekšējo būtību, jo dod iespēju radīt to ko es pats gribu: mājas, kuģus, veikalus, lidmašīnas; attīsta  cēloņu seku izpratni, paaugstina pārliecību par saviem spēkiem. Māca sadarbību ar citiem, atrast savu vietu grupā. Iespēja izspēlēt dažādas lomu spēles.

Līga Ruttule, mākslas terapeite, Mīlestības pedagoģijas līdzautore

KO PAR BRĪVO SPĒLI DOMĀ BĒRNI?

Uzbūvēju lidmašīnu un tagad dodos uzvarēt kaujā!

Pāvils, 6 gadi

Vakardien uzbūvējām kāpnes, pēdējais pakāpiens ir ļoti bīstams, bet es atkal un atkal mēģināju un šodien man beidzot izdevās uzrāpties. Tas bija vareni!

Noa, 7 gadi